Üdvözöljük!

MENÜ

Egyéb faeszközök:

 

A fokla egy világításra használt, jól égő fából hasított, 40–60 cm hosszú, nagyon vékony szál, amelyet gondosan szárítanak, preparálnak. Európa-szerte ismert világítóeszköz, hegyes-dombos vidékeken használták, a 19-20. sz.-ban. Többszöri kemence melletti szárítás mellett balta fokával végigverik, hogy a belső rostok felszakadjanak, könnyebben égjenek. Néhol vékony vesszőt is hasonlóan készítenek ki fokla céljára. Fáklya szóval azonos eredetű, annak régiesebb, tájnyelvben élő változata. Az utóbbi 100–150 évben visszaszorult. Lakásvilágításban alárendelt szerepe volt egy-két szűkebb körzetet kivéve, így például az Őrségben a húszas-harmincas években még fényképek tanúsítják konyhai használatát. A Székelyföldről inkább csak éjszakai halászat segédeszközeként maradt fenn rá vonatkozó adat. A meggyújtott foklát kézben tartva vagy korpával, terménnyel töltött edénybe dugva használták, vagy foklatartóba helyezték.

A fából készült villát a favillát a paraszti gazdálkodás számos területén gyakran használt munkaeszköz. Az emberiség régóta ismeri és használja a mezőgazdasági munkában. Nem más mint egy 2–4 m hosszú egyenes rúd, amelyen természetes módon nőtt lecsonkolt ág vagy átütött pálca tartja a rászúrt szénát vagy szalmát. A szénagyűjtéshez és a kötetlen kaszás aratáshoz a 19–20. sz.-ban túlnyomóan háromágú favillát használtak, melynek ágai vagy természetes növésűek voltak, vagy hasítással, illetve toldással alakították ki. A természetes faágból készült és a hasított háromágú villa korábbi típus. Sok helyen magyar villa a neve a később megjelent osztrák-szlovén területről terjedő toldott ágú formával szemben, amelyet némely vidéken német vagy tót villának neveznek. A különböző formájú és rendeltetésű villák házimunkaként, illetveháziiparban készültek erdős hegyvidékek falvaiban.

A Köpülő a vajkészítés egyik eszköze. Századunk elején nálunk olyan fa és cserép köpülők voltak használatosak, amelyekben a tejfelt, aludttejet függőleges irányban mozgó verővel ütötték. A fa köpülő általában dongákból volt összeállítva.. Formájánál általános a csonkakúp alakú palást. .A fa köpülő teteje Erdélyben egyetlen – középen lyukas – kerek deszkalap, máshol a deszkát felfelé szélesedő csonka kúp palást veszi körül. A köpülők verője hosszú nyél végére erősített, töbször átlyukasztott, általában kerek deszkalap. Parasztságunk háztartási felszereléséből a néha a köpülő hiányzott, ott a vajkészítés módja a keverés volt.


Vissza az oldalra

 

Szavazás

Mennyire tetszik Önnek ez a weboldal?
Nem
Nem annyira
Nagyon
Egyáltalán nem
Asztali nézet